ՀՀ Սահմանադրության 6-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերի համաձայն՝ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով: «Նշվածից բխում է, որ Կառավարությունը եւ պետական մարմինները կարող են ընդունել նորմատիվ իրավական ակտեր, եթե  որոշում ընդունելու լիազորությունը սահմանված է կա՛մ Սահմանադրությամբ, կա՛մ օրենքներով»,- ասել է Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը՝ «ՀՀ անտառային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացնելիս:
Փոխնախարարը պարզաբանել է՝ անտառային ոլորտը կարգավորող բազմաթիվ նորմատիվ իրավական ակտեր այժմ գործում են, սակայն օրենսգրքում բացակայում են դրանք լիազորող նորմերը: Կան նաեւ մշակման ենթակա իրավական ակտեր, որոնց ընդունման համար եւս բացակայում են լիազորող նորմերը:
Ակնկալվում է, որ «ՀՀ անտառային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունմամբ անտառային ոլորտի իրավական ակտերը կհամապատասխանեցվեն Սահմանադրության պահանջներին:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Դանիելյանը հայտնել է, որ հանձնաժողովը նախագծին դրական եզրակացություն է տվել:

Pursuant to Article 6.1.2 of the RA Constitution, the state and local self-government bodies and officials have the right to implement such actions for which they are authorized by the Constitution or by laws. “It stems from the above-mentioned that the Government and the state bodies can adopt normative legal acts, if the power to make a decision is prescribed by the Constitution or by laws,” the Deputy Minister of Environment Aram Meymaryan said while presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Forest Code.
The Deputy Minister clarified that numerous normative legal acts regulating the forest sector are currently in force, but there are no norms in the Code that authorize them. There are also legal norms to be drafted, for the adoption of which there are no authorizing norms too.
It is expected the legal acts of the forest sector will be complied with the Constitution requirements by the adoption of the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Forest Code.
The member of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection Davit Danielyan informed that the Committee endorsed the draft.